A klinikánkon a diagnosztizálás vagy kezelés céljából számos eljáráson eshetnek át pácienseink. Annak érdekében, hogy ezeket a procedúrákat biztonságosan és az állat számára a lehető legstresszmentesebben elvégezhessük, sokszor a szedáció vagy az általános anesztézia (altatás) elkerülhetetlen. A legtöbb szedáció vagy altatás előtt intravénás katétert (vénakanült) helyezünk az állat egyik lábába, mely lehetővé teszi számunkra hogy szükség esetén további gyógyszereket, illetve folyadékot adjunk.
Amennyiben a páciensünknek egyszerűbb, rövid diagnosztikai eljárásra van szüksége, amely mozdulatlanságot kíván, de a beavatkozás nem jár fájdalommal, mint például röntgenvizsgálat, UH-vizsgálat, otoszkópos fülvizsgálat, a szedációt használjuk. A szedált állatok gyakran még tisztában vannak a környezetükkel, ám relaxáltak,
Amennyiben Kedvencüknek műtéti beavatkozásra van szüksége, ezt teljes anesztéziában, nem pedig szedációban végezzük. Sok esetben érdemes teljes anesztéziát alkalmazni, mivel ez sok esetben biztonságosabb, mint a külső szemlélő által egyszerűbbnek és sokszor biztonságosabbnak hitt szedáció. Az általános anesztézia ugyanis lehetőséget biztosít számunkra az altatás részletesebb felügyeletére és annak irányítására.
Az altatási procedúra – a részletes fizikális vizsgálat után – egy vénakanül behelyezésével kezdődik, ezen keresztül kerülnek beadásra egyes altatószerek. Pácienseink minden egyes lágysebészeti műtétünknél korszerű altató/lélegeztető gépen alszanak, ezért a vénás altatószerekkel elért kezdeti anesztézia után egy tubust vezetünk le a felső légutakba, ezzel biztosítva a szabad oxigén és altatógáz áramlását a további alvó állapot fenntartása érdekében.
Ezt minden fogászati beavatkozásunknál – legyen szó egyszerű ultrahangos fogkőeltávolításról, vagy szájsebészeti beavatkozásról – ugyanúgy elvégezzük!
Időnként a légutakba vezetett tubus némi irritációt okozhat, ami 1-2 napi enyhe köhögés formájában mutatkozhat meg.